Pogrzeb tradycyjny może mieć charakter religijny bądź świecki. Jest to jedna z najstarszych form pochówku, jaką praktykowali nasi przodkowie. W kulturze europejskiej organizacja pogrzebu to obowiązek najbliższych zmarłemu osób – jest on oddaniem czci i godności. W wierze chrześcijańskiej pogrzeb należy do sakramentaliów, natomiast w prawie polskim istnieje obowiązek godnego traktowania i grzebania zwłok. Pogrzeb tradycyjny w zależności od przyjętej formy może odbywać się w miejscu kultu religijnego (na przykład w kościele) lub w innym miejscu, takim jak dom pogrzebowy czy dom zmarłego.

Pogrzeb tradycyjny – na czym polega?

Przy uroczystościach świeckich zmarły jeszcze za życia może zadecydować, w jakim miejscu ma się odbyć ostatnie pożegnanie. Uczestnicy pogrzebu to przede wszystkim rodzina i przyjaciele zmarłego, ale również sąsiedzi, koledzy z pracy, czy inne osoby, które za życia znały nieboszczyka. Cechą szczególną tego typu pogrzebu jest fakt, iż umarły pochowany jest w trumnie, a ostatnie pożegnanie ciała odbywa się w dzień pochówku. Do tego czasu ciało musi przebywać w chłodni. Do trumny zmarły ubierany jest zwykle w elegancki kostium i obuwie, a dodatkowo można włożyć do trumny ulubiony przedmiot zmarłego. W tradycji chrześcijańskiej w ręce denata wpleciony jest różaniec, Biblia czy skarbiec pieśni i modlitw. Trumna wystawiona jest w dniu pogrzebu w miejscu odprawienia uroczystości pogrzebowej. Jest to moment, w którym rodzina i przyjaciele mogą pożegnać ukochaną osobę. W przypadku pogrzebu religijnego, uroczystości towarzyszy ksiądz, który odprawia mszę świętą w intencji zmarłego w kościele lub w kaplicy przycmentarnej. Jeżeli pogrzeb ma charakter świecki, zazwyczaj zaprasza się na niego mistrza ceremonii, który wygłasza mowę pogrzebową i prowadzi całą uroczystość.

Formalności związane z pogrzebem tradycyjnym

Wszystko odbywa się w uzgodnieniu z organizatorami pogrzebu bądź zgodnie z wolą zmarłego, jeżeli jeszcze za życia takową wyraził. Po odprawieniu ceremoniału trumna zostaje zamknięta (może to mieć miejsce również wcześniej, szczególnie w przypadku odprawiania mszy świętej) i uczestnicy pogrzebu towarzyszą zmarłemu w jego ostatniej drodze, która prowadzi na cmentarz. Tam zwykle osoba prowadząca wygłasza jeszcze krótkie przemówienie, po czym trumna zakopywana jest w ziemi. Rodzina i przyjaciele zwykle przynoszą na pogrzeb kwiaty i wieńce pogrzebowe, które mogą złożyć na grobie zmarłego. Cmentarz, na którym pochowane zostają szczątki zmarłego może należeć do kościoła bądź miasta i w zależności, czy zmarły był osobą wierzącą czy nie, zostaje pochowany na innym cmentarzu. W tym celu niezbędne jest wykupienie miejsca pochówku.

Pogrzeby tradycyjne a oprawa muzyczna

Ceremonia pogrzebowa może być wzbogacona na przykład o oprawę muzyczną. Pogrzebowi kościelnemu towarzyszą zazwyczaj pieśni religijne, jednak w momencie chowania zmarłego z głośników mogą wydobywać się dźwięki ulubionej za życia muzyki nieboszczyka. Zarówno najbliższa rodzina, jak i zakład pogrzebowy robią wszystko, aby ostatnie pożegnanie zmarłego odbyło się z należnym szacunkiem i zgodnie z wolą zmarłego.